ЄС укладає «історичну» угоду про видобуток літію у Сербії

Саміт критичних сировинних ресурсів

Лідери Європейського Союзу вітають нову угоду з Сербією, яку багато хто уже називає історичною. У вівторок влада цієї балканської країни, яка поки що не входить до складу ЄС, відновила ліцензію гірничодобувного гіганта Rio Tinto на видобуток корисних копалин у долині Ядар. Мова йде про можливість отримувати літій у великих кількостях – метал, без якого сьогодні неможливо виробництво високоефективних акумуляторних батарей. 

Нагадаємо, що покладів літію небагато як на території Європи, так і в Північній Америці. В основному, такі корисні копалини можна знайти у недемократичний країнах, які нині протистоять Заходу. Відтак на певному етапі ставало питання про те, чи зможуть Євросоюз та Сполучені Штати забезпечити себе сировиною, щоб здійснити плани з переведення транспорту на електричну тягу. 

Але такі угоди, як із Сербією, радикально змінюють ситуацію. Дуже швидко після того, як новину повідомили ЗМІ, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що прагнув би, щоб автомобільна промисловість його країни стояла першою у черзі за постачанням сербського літію.

Представники компанії Rio Tinto Jadar також повідомляють, що завдяки отриманій ліцензії можуть забезпечити до 90% потраб Європи у літії. Після цього віце-президент Європейської комісії Марош Шефчович, який також перебував у п’ятницю у Белграді, назвав цю зустріч «самітом щодо критичних сировинних ресурсів». 

Раніше ми писали: