ЄС укладає «історичну» угоду про видобуток літію у Сербії

Лідери Європейського Союзу вітають нову угоду з Сербією, яку багато хто уже називає історичною. У вівторок влада цієї балканської країни, яка поки що не входить до складу ЄС, відновила ліцензію гірничодобувного гіганта Rio Tinto на видобуток корисних копалин у долині Ядар. Мова йде про можливість отримувати літій у великих кількостях – метал, без якого сьогодні неможливо виробництво високоефективних акумуляторних батарей.
Нагадаємо, що покладів літію небагато як на території Європи, так і в Північній Америці. В основному, такі корисні копалини можна знайти у недемократичний країнах, які нині протистоять Заходу. Відтак на певному етапі ставало питання про те, чи зможуть Євросоюз та Сполучені Штати забезпечити себе сировиною, щоб здійснити плани з переведення транспорту на електричну тягу.
Але такі угоди, як із Сербією, радикально змінюють ситуацію. Дуже швидко після того, як новину повідомили ЗМІ, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що прагнув би, щоб автомобільна промисловість його країни стояла першою у черзі за постачанням сербського літію.
Представники компанії Rio Tinto Jadar також повідомляють, що завдяки отриманій ліцензії можуть забезпечити до 90% потраб Європи у літії. Після цього віце-президент Європейської комісії Марош Шефчович, який також перебував у п’ятницю у Белграді, назвав цю зустріч «самітом щодо критичних сировинних ресурсів».
Раніше ми писали:
- «Зелений перехід» зіткнеться з критичною нестачею важливих металів та мінералів. Глобальні плани декарбонізації економіки можуть виявитися нездійсненними, якщо негайно не вкласти капітали у видобуток корисних копалин, важливих для зелених технологій. Про це заявили у Міжнародній енергетичній агенції (МЕА), де також презентували звіт з прогнозами на найближчі десятиліття.
- Сполучені Штати стануть найбільшим глобальним постачальником літію. Проблеми глобального постачання літію, які могли б стримувати розвиток виробництва сучасних акумуляторів, можна вважати вирішеними. Як стало відомо, на межі штатів Невада та Орегон у США виявлено найбільше у світі родовище цього цінного металу.
- Honda підписує нову угоду про постачання перероблених матеріалів для акумуляторів. Компанія Honda оголосила про підписання масштабної угоди з Ascend Elements про переробку відпрацьованих літій-іонних акумуляторів. В результаті японський автовиробник отримає сировину для виготовлення нових батарей для електромобілів.
- Опубліковані нові рекомендації щодо безпечного транспортування літій-іонних акумуляторів у контейнерах. Рекомендації щодо доставки літій-іонних батарей у контейнерах, опубліковані кількома галузевими органами. Вони мають допомогти транспортно-логістичним підприємствам запобігати ризикам під час перевезення потужних батарей на великі відстані, зокрема, на морських суднах.
- GM інвестує у видобуток літію, щоб забезпечити стабільне постачання для виробництва електромобілів. Американський гігант автовиробництва General Motors заявив про намір інвестувати у розвиток компанії Energy Exploration Technologies Inc. В рамках нової двосторонньої угоди, яка передбачає суттєве збільшення постачання літію для виготовлення акумуляторів електромобілів.


